Bugün ne oldu?
Afgan Uyruklu Madenci Yanmış Halde Bulundu
HaberlerYerel
15.17, 22/03/2024
Bu Alana Reklam Verebilirsiniz
Afgan Uyruklu Madenci Yanmış Halde Bulundu
Bu bir tanıtımdır.
Afganistan uyruklu 50 yaşındaki Vezir Mohammad Nourtani'nin ailesinin kayıp ihbarında bulunmasının ardından, ormanlık bir alanda yanmış cesedi bulundu. Bu olayla ilgili olarak, 3'ü tutuklu 6 sanık hakkında kasten öldürme suçundan müebbet hapis cezası talep edildi.

Geçen yıl Kasım ayında ailesi tarafından kayıp ihbarı yapılan 50 yaşındaki Afgan maden işçisi Vezir Mohammad Nourtani'nin yanmış cesedi bulundu. Bu olayla ilgili olarak, 3'ü tutuklu 6 sanık hakkında Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianame, 1. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

Cesedin bulunmasının ardından, jandarma ekipleri olayın geçtiği iddia edilen kaçak maden ocağı bölgesinde incelemelerde bulundu. Bir görgü tanığı, Nourtani'nin kaçak ocakta çalışırken fenalaşarak bilincini kaybettiğini ifade etti. Bu gelişme üzerine, kaçak ocağı işlettiği iddia edilen kişi ile birlikte diğer 6 şüpheli gözaltına alındı. Gözaltına alınan 6 şüpheli, jandarmadaki sorgularının ardından adliyeye sevk edildi.

Ocak sahibi olduğu öne sürülen Enver G. (34), Hakan K. (46) ve Ahmet A. (52) tutuklanarak cezaevine gönderilirken, S.K. (28), E.D. (22) ve A.Ç. (46) adli kontrol şartıyla serbest bırakıldılar. Vezir Mohammad Nourtani'nin akaryakıt istasyonundan satın alınan 5 litre benzin ile yakıldığı belirlenen olayın ardından hazırlanan iddianamede, 6 sanık hakkında kasten öldürme suçundan müebbet hapis cezası talep edildi. 

Cesedi yanmış halde bulunan kişinin teşhisi, vücudunun yanmış olmasına rağmen yüz bölgesinin tanınabilir olması sayesinde gerçekleşti. İddianamede, kayıp başvuruları üzerinden yapılan sorgularda cesedin Vezir Mohammad Nourtani'ye ait olduğunun belirlendiği ifade edildi. Ayrıca, işçinin yakılması olayının kişi ve toplum üzerindeki olumsuz etkileri ile şüphelilerin olayın açığa çıkmasını engellemek için gösterdikleri davranışların ciddiyeti de vurgulandı.

Nourtani'nin günlük çalıştığı maden ocağında vagonun çarpması sonucu ağır şekilde yaralandığı bildirildi. Ailesiyle birlikte Zonguldak'a geldikten sonra ruhsatsız işletilen bir maden ocağında çalışmaya başladığı belirtildi. Vinç operatörü S.K.'nın durumu bildirmesi üzerine Nourtani'nin ilk müdahalesinin yapıldığı ve olayın ardından sağ olduğu ifade edildi.

Nourtani'nin yer yüzüne çıkarıldıktan sonra battaniyeye sarılarak araca bindirildiği, ancak şüphelilerin olayı kolluk kuvvetlerine veya sağlık ekiplerine bildirmediği ve araçla olay yerinden ayrıldığı belirtildi. Şüphelilerin, cesedi ortadan kaldırmak için aracın bagajına yerleştirdikten sonra kameraların kayıtlarını değiştirmeye çalıştıkları ve Nourtani'ye ait kıyafetleri yakmaya çalıştıkları da görüntülere yansıdı.

Şüphelilerin, cesedi ortadan kaldırmak için üç saat boyunca battaniyeye sarılı halde arabayla çevreyi dolaştıkları, ardından akaryakıt istasyonundan benzin alarak cesedi yakmak için uzak bir yere götürdükleri ifade edildi. Ardından, cesedi yakıp benzin bidonu ile battaniyeyi farklı noktalara attıkları, aracın lastiklerini değiştirdikleri ve Nourtani'nin işe gelmediğini ailesine bildirdikleri belirtildi.

Nourtani'nin kemikleri kırılmış ve yanıklar sebebiyle ölüm nedeni net olarak belirlenememiştir. Otopsi tutanağına göre, Nourtani'nin göğüs, karın ve leğen kemiği bölgelerinde cilt bütünlüğünün bozulduğu, omurga ve kaburga kemiklerinin görünür halde olduğu, çene ve köprücük kemiklerinin kırık olduğu belirtilmiştir.

Adli Tıp Kurumu raporuna göre ise, Nourtani'nin göğüs, karın ve diz seviyesine kadar kömürleşme derecesinde yanık izleri bulunduğu; iç organlarda ve kemiklerde kayıplar olduğu, organlardaki değişimlerin inceleme yapılamadığı belirtilmiştir. Mevcut verilere göre kesin ölüm nedeni tespit edilememiştir.

İşyeri sahipleri, ruhsatsız kömür ocağında tonluk vagon ile kömür naklinin yapılması ve denetlenmemesi, sigortasız işçi çalıştırılması gibi nedenlerle asli kusurlu olarak değerlendirilirken, Afgan işçi Nourtani'nin ise mevzuat gereği tali kusurlu olduğu değerlendirilmiştir. 

Sanıkların, ruhsatsız işletilen madende yaşanan olayı gizlemek, kazanç sağladıkları ocağın kapatılmasını engellemek ve kendileri hakkında adli ve idari işlem yapılmasını engellemek amacıyla Nourtani'nin hayatta iken üç saat boyunca araçta taşınmasından dolayı kasten öldürme suçundan hakim karşısına çıkacakları belirtiliyor. Sanıkların önümüzdeki günlerde yargılanması bekleniyor. 
 
 
Bu haber 126 defa incelenmiştir.

 
Habere Yorum Bırakın
Anket
  Düzce'nin en önemli sorunu nedir?
 
  Oyla
SON GELİŞMELER
Bu Alana Reklam Verebilirsiniz