Bugün ne oldu?
Aşı Farkındalığı için yürüdüler
HaberlerYerel
17.58, 25/04/2019
Bu Alana Reklam Verebilirsiniz
Aşı Farkındalığı için yürüdüler
Bu bir tanıtımdır.

Akçakoca İlçe Sağlık Müdürlüğü, sağlık çalışanları ve öğrencilerinde katılımıyla Dünya Aşı Haftası münasebetiyle farkındalık oluşturmak ve aşının önemine dikkat çekmek adına yürüyüş düzenledi.

 

Akçakoca İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından Dünya Aşı Haftası etkinlikleri kapsamında Çuhallı bölgesinden başlayarak yürüyüş gerçekleştirildi. Yürüyüşe İlçe Sağlık Müdürü Dr. Numan Çabuk başta olmak üzere, ilçede görev yapan sağlık çalışanları ile lise öğrencileri katılım sağladı. 

Merkez Cami önünde İl Sağlık Müdürlüğü tarafından açılan ve haftanın önemiyle ilgili açılan stantta son bulan yürüyüşün ardından açıklamalarda bulunan İlçe Sağlık Müdürü Dr. Numan Çabuk, her yıl Nisan ayının son haftasında Dünya Sağlık Örgütü tarafından düzenlenen etkinliklerle Dünya Aşı Haftası faaliyetleri yapıldığına değinerek, “Koruyucu sağlık hizmetleri arasında en etkili olanlarından biri hâlâ aşılamadır. Aşılar, bir grup hastalığın önlenmesinde oldukça etkili ve güvenli koruyucu hizmetlerdir. Aşılama, kişilerin bireysel olarak temin etmeleri gereken hizmetler olmalarının ötesinde, iyi örgütlenmiş temel sağlık hizmetlerine sahip sağlık sistemleri aracılığıyla sunulabilirler” dedi.

 

SON 30 YILDA HASTALIKLAR AŞIYLA AZALTILDI

 

Aşı programlarının yaygın şekilde uygulanmasıyla, son 30 yılda aşıyla önlenebilen hastalıklardan kaynaklanan ölümlerde dramatik azalma meydana geldiğini de ifade den Çabuk, şöyle konuştu; 

 

“Daha önce birçok çocuğun hastalanmasına, ölmesine neden olan Difteri, Boğmaca, Tetanoz, Çocuk Felci, Hepatit A,Hepatit B,Hib Menenjiti, Kızamık, Kızamıkçık, Kabakulak, Su Çiçeği, Pnömokok Menenjiti Ve Zatüresi, Rota Virus hastalıklarını aşılar sayesinde neredeyse unuttuk. Çiçek hastalığı ise aşı sayesinde yeryüzünden silindiği için artık aşısı bile yapılmıyor.

 

Bir virüsün herhangi bir toplulukta yayılmasını önlemek için aşılama oranının yüzde 95 civarında olması gerekir. Aşılar sadece aşılanan kişiyi değil, bulaşıcı hastalıkların topluma yayılmasını engellediği için aynı zamanda erişkinleri yani tüm toplumu da korumuş olur. Bu yüzden her şeyin başı sağlık sağlığın başı aşı.” 


 
Bu bir tanıtımdır.
 
 
 
 
Bu haber 327 defa incelenmiştir.

Habere Yorum Bırakın
Anket
  Düzce'nin en önemli sorunu nedir?
 
  Oyla
SON GELİŞMELER
Bu Alana Reklam Verebilirsiniz