Bugün ne oldu?
Bilim İnsanları O Tarihe Dikkat Çekti!
HaberlerYerel
23.21, 27/03/2024
Bu Alana Reklam Verebilirsiniz
Bilim İnsanları O Tarihe Dikkat Çekti!
Bu bir tanıtımdır.
Dünya, 8 Nisan'da gerçekleşecek tam Güneş tutulmasına hazırlanırken, bilim insanlarından uyarı geldi. İddiaya göre, 2024'ün ilk güneş tutulması olacak 8 Nisan'daki güneş tutulması ölümcül araba kazalarında artışa neden olabilir.

Güneş tutulması, Ay'ın Dünya ile Güneş arasından geçmesiyle meydana gelir. 2024 yılının ilk Güneş tutulması 8 Nisan'da gerçekleşecek. Türkiye'den gözlemlenemeyecek olan bu tam Güneş tutulması, Meksika, ABD'nin doğu bölgeleri ve güneydoğu Kanada'dan izlenebilecek.

Kısa ama önemli bir artışla ilgili araştırmacılar, 25 Mart Pazartesi günü JAMA Internal Medicine dergisinde yayımlanan bir araştırma mektubunda, Kuzey Amerika'daki son tam güneş tutulması sırasında ABD'de ölümcül kazalarda kısa bir artış olduğunu belirttiler.

Bu artışın, tutulmanın neden olduğu gündüz karanlığıyla ilgili olmadığı ifade edildi. Toronto Üniversitesi'nde tıp profesörü ve Sunnybrook Sağlık Bilimleri Merkezi'nde kadrolu doktor olan Dr. Donald Redelmeier, "Tutulma sırasında sadece bir saatlik bir düşüş yaşanıyor. Asıl sorun, insanların gözlem yerlerine seyahat ettiği saatlerde ve özellikle de sonrasında ortaya çıkıyor. Eve dönüşle ilgili endişeliyiz." şeklinde konuştu. Tahminlere göre, 2017'de ABD'de yaklaşık 20 milyon kişi, tutulmayı izlemek için farklı şehirlere seyahat etmişti. 

2017 tutulmasının neden olduğu yoğun trafiği göz önüne alarak, Redelmeier ve British Columbia Üniversitesi'nden Dr. John Staples, bu durumun yaşamı tehdit eden trafik kazalarıyla ilişkili olup olmadığını araştırmak istedi. ABD'deki Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi'nin (NHTSA) kayıtlarından, kamuya açık yollarda meydana gelen tüm ölümcül trafik kazalarıyla ilgili verileri aldılar.

Araştırmaları, 21 Ağustos 2017 tutulması etrafındaki üç günlük dönemi odaklandırdı. Karşılaştırma yapmak için, tutulmadan bir hafta önce ve bir hafta sonra olan üç günlük dönemlerdeki kaza verilerini de incelediler.

Ayrıca, her bir kazanın tutulma zamanına göre zamanlamasını belirlemek için bir ABD Donanma hesaplayıcısı kullandılar, bu da kaza yerinin enlem ve boylamına dayanıyordu.

Sonuçlar, genel olarak, tutulmanın, karşılaştırma dönemlerine kıyasla ölümcül kazalarda %31'lik bir artışa neden olduğunu gösterdi. Bu artışın, Şükran Günü ve 4 Temmuz gibi tatil günlerinde görülen artışla benzer olduğu belirlendi. Başka bir deyişle, normal zamanlarda saatte ortalama 7,9 kişi ölümcül kazaya karışırken, tutulma sırasında bu rakamın saatte yaklaşık 10,3'e yükseldiği tespit edildi. Araştırmacılar, bu durumun her 25 dakikada bir ek bir kaza ve her 95 dakikada bir ek bir ölüm anlamına geldiğini belirtti.

Riskin zaman içinde değiştiği görüldü; tutulma öncesi artış gösterdi, tutulma sırasında azaldı ve tutulmadan sonra en yüksek seviyeye (ortalamanın yaklaşık %50 üzerine) ulaştı. Redelmeier, riskteki artışın açık gökyüzüne sahip yerlerde, bulutlu yerlere göre daha yüksek olduğunu ve bunun insanların tutulmayı izlemek için açık gökyüzü altında toplanmalarından kaynaklandığını belirtti.

Redelmeier, 8 Nisan'daki tutulmadan önce, tüm standart güvenlik önlemlerini hatırlatarak, "Bunlar gerçekten işe yarıyor" dedi. Bu önlemler arasında hız sınırlarına uyum, sürüş sırasında dikkat dağınıklığını en aza indirme, dönüşlerde ve şerit değişikliklerinde sinyal verme ve emniyet kemeri takma bulunmaktadır. 
 
 
Bu haber 89 defa incelenmiştir.

 
Habere Yorum Bırakın
Anket
  Düzce'nin en önemli sorunu nedir?
 
  Oyla
SON GELİŞMELER
Bu Alana Reklam Verebilirsiniz