Bugün ne oldu?
CENNET ŞEHRİMİZDE ZİYARET EDİLMESİ GEREKEN YER ‘FAKILLI M...
HaberlerYerel
15.16, 06/09/2022
Bu Alana Reklam Verebilirsiniz
CENNET ŞEHRİMİZDE ZİYARET EDİLMESİ GEREKEN YER ‘FAKILLI MAĞARASI’
Bu bir tanıtımdır.
Güzeller güzeli, cennet şehrimiz Düzce’de ziyaret edilmesi gereken önemli yerlerden birisi olan Fakıllı Mağarası, Kültür ve Tabiat Varlığı Koruma Genel Müdürlüğü tarafından birinci derece sit alanı olarak ilan edilmiş ve koruma altına alınmıştır. 
Damlataş özelliği taşıyan mağaranın ancak üçte biri ziyarete açılmıştır. Mağaranın astım ve nefes darlığı hastalıklarına iyi geldiğine dair bir inanış vardır. Ziyaretçilerinden edinilen ise bu inanışı doğrulamaktadır. 
Peki, bu doğaüstü mağara sizce nasıl oluştu? Fakıllı Mağarası, doğa olayları sonucunda oluşmuştur. Mağaranın içinde birçok galeri bulunuyor. Bu galerilere “beyaz odalar” adı veriliyor ve damlataşın en güzel örneklerini teşkil ediyorlar. 
Fakıllı Mağarası, erimeye uygun karbonatlı, sülfatlı ve klorürlü kayaların yer altı suları tarafından çözünmeleri sonucu oluşmuş jeopolitik bir mağaradır. Kireçli suların, mağara tavanından yavaş yavaş sızmasıyla sarkıtlar oluşmuştur. Zamanla kirecin birikmesiyle sarkıt ve dikitler birleşerek sütunları meydana getirmişlerdir. Mağara, yarı aktif durumda olduğu için, sarkıt ve sütun oluşumu devam etmektedir.
Fakıllı Mağarasına, bu güzelliği görmeye nasıl gidebilir diyorsanız işte yanıtı… Özel araçlarla veya şehirlerarası otobüslerle gidebilirsiniz. İstanbul yönünden gelenler TEM yolu üzerinden Akçakoca’ya direk gidebilirler. Oradan da Fakıllı Köyüne geçebilirler. Ankara üzerinden gelmek isteyenler önce Düzce güzergâhını takip ediyorlar. Akçakoca ile Düzce arası 37 kilometredir. Tabelayı takip ederek Mağaraya ulaşabilirsiniz.
 
 
Bu haber 639 defa incelenmiştir.

 
Habere Yorum Bırakın
Anket
  Düzce'nin en önemli sorunu nedir?
 
  Oyla
SON GELİŞMELER
Bu Alana Reklam Verebilirsiniz