Bugün ne oldu?
Gökyüzünde Süzülemeyecek Artık
HaberlerYerel
15.23, 20/03/2024
Bu Alana Reklam Verebilirsiniz
Gökyüzünde Süzülemeyecek Artık
Bu bir tanıtımdır.

Bolu'da yaralı halde bulunan ve tedavi altına alınan nesli tehlike altındaki şah kartal maalesef tedaviye yanıt vermemiş ve sol kanadı ampute edilmiştir.

Bolu'da yaralı halde bulunan ve tedavi altına alındıktan sonra sol kanadı ampute edilen nesli tehlike altındaki şah kartal, geri kalan yaşamını bir hayvanat bahçesinde geçirecek.

27 Şubat tarihinde Dörtdivan ilçesine bağlı Çardak köyü yakınlarında yaralı olarak bulunan kartal, Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü ekipleri tarafından bulundu. Ardından, kartal Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü'ne teslim edildi.


Veteriner hekim Ömer Yılmaz, kanadında açık yarası bulunan kartalın tedavi sürecini yürüttü. Ancak, iki hafta boyunca yapılan müdahaleler sonuç vermedi ve sol kanadındaki kangren nedeniyle ampute etmek zorunda kaldı.

Başarılı operasyonun ardından sağlığına kavuşan şah kartal, artık uçamayacak olsa da Sakarya'daki Arifiye Gölya Hayvanat Bahçesi'nde özenle bakılacak.

Yılmaz, kartalın kendilerine teslim edildiğinde kanadında açık bir yara olduğunu belirtti. Yaranın ağır olduğunu ve dokuların kangrenleştiğini ifade eden Yılmaz, "Bir süre yara tedavisi yapmaya çalıştık ancak maalesef dokulardaki kangren ilerledi. Sonunda kanadını almak zorunda kaldık" dedi.


Yılmaz, kartalın bundan sonra tek kanatla yaşamını sürdüreceğini belirterek, "Uçamayacak ama yürüyebilecek. Çok asil hayvanlar." şeklinde konuştu.

Türkiye'nin yerleşik türlerinden biri olan ve küresel ölçekte nesli tehdit altında olan şah kartal, geniş kanat açıklığı ve büyük gövdesiyle en iri kartallardan biri olarak bilinir. Trakya başta olmak üzere Bolu ve Ankara'nın kuzey bölgelerinde en yoğun üreme alanlarına sahiptir. Açık alanlar, tarım arazileri ve bozkır düzlükleri gibi habitatlarda sıklıkla gözlemlenebilir.

Kanat açıklığı genellikle 190-210 santimetre arasında değişirken, boyu 75-80 santimetre ve ağırlığı 3-5,5 kilogram arasında değişen şah kartal, Akdeniz ikliminin yanı sıra karasal iklim özelliklerine sahip bölgelerde de yaşar. 


Uluslararası Doğa Koruma Birliği'nin (IUCN) kırmızı listesinde yer alan ve Türkiye'de koruma altına alınan kartalla ilgili, veri toplama amacıyla koruma eylem planları çerçevesinde verici takma çalışmaları gerçekleştirilmektedir. 

 
 
Bu haber 232 defa incelenmiştir.

 
Habere Yorum Bırakın
Anket
  Düzce'nin en önemli sorunu nedir?
 
  Oyla
SON GELİŞMELER
Bu Alana Reklam Verebilirsiniz