Bugün ne oldu?
Merkez Bankası ndan Beklenmedik Karar
HaberlerYerel
14.32, 21/03/2024
Bu Alana Reklam Verebilirsiniz
Merkez Bankası ndan Beklenmedik Karar
Bu bir tanıtımdır.
TCMB, faiz kararını kamuoyuyla paylaştı. 
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Mart ayında politika faizini beklenmedik bir kararla 500 baz puan artırarak yüzde 50'ye yükselttiğini duyurdu. Merkez Bankası, enflasyonun tahminlerin üzerinde seyrettiğine ve iç talebin dirençli bir seyir izlediğine dikkat çekti. Ayrıca, enflasyonda olası bir bozulma durumunda yeni faiz artışlarına kapılarının açık olduğunu belirtti. Önceden politika faizinin yüzde 45 seviyesinde sabit tutulması beklenirken, bu hamle ekonomistler arasında sürpriz bir şekilde karşılandı.

Banka tarafından yapılan açıklamada, "Enflasyonda belirgin ve kalıcı bir bozulma öngörülmesi durumunda para politikası duruşu sıkılaştırılacaktır" ifadesine yer verildi.

Önceki toplantısında faiz oranını yüzde 45 seviyesinde sabit bırakan TCMB Para Politikası Kurulu, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 50'ye yükseltme kararı aldı. Ayrıca, operasyonel çerçevede değişikliğe giderek, Merkez Bankası gecelik vadede borçlanma ve borç verme oranlarının bir hafta vadeli repo ihale faiz oranına kıyasla -/+ 300 baz puanlık bir marj ile belirlenmesine karar verdi.

Bankadan yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi: "Şubat ayında aylık enflasyonun ana eğilimi, hizmet enflasyonu öncülüğünde, öngörülenden yüksek gerçekleşmiştir. Tüketim malı ve altın ithalatındaki yavaşlama cari dengenin iyileşmesine katkı sağlarken, diğer göstergeler yakın dönemde yurt içi talebin dirençli bir seyir izlediğine işaret etmektedir. Hizmet enflasyonundaki katılık, enflasyon beklentileri, jeopolitik riskler ve gıda fiyatlarındaki baskıları canlı tutmaktadır. Kurul, enflasyon beklentileri ve fiyatlama davranışlarının öngörüler ile uyumunu ve ücret artışlarının enflasyon üzerindeki etkilerini yakından izlemektedir."

Kurul, enflasyon görünümündeki bozulmayı dikkate alarak politika faizinin artırılmasına karar verdi. Ayrıca, aylık enflasyonun ana eğiliminde belirgin ve kalıcı bir düşüş sağlanana kadar sıkı para politikası duruşunun devam edeceği vurgulandı. Enflasyonda belirgin ve kalıcı bir bozulma öngörüldüğü takdirde ise para politikası duruşunun sıkılaştırılacağı belirtildi. Kurul, politika kararlarını parasal sıkılaştırmanın gecikmeli etkilerini de dikkate alarak, enflasyonun ana eğilimini geriletecek ve orta vadede yüzde 5 hedefine ulaştıracak parasal ve finansal koşulları sağlayacak şekilde belirleyeceğini açıkladı. 

Enflasyon ve enflasyonun ana eğilimiyle ilgili göstergeler yakından izlenecek ve Kurul, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanacaktır. 
 
 
Bu haber 115 defa incelenmiştir.

 
Habere Yorum Bırakın
Anket
  Düzce'nin en önemli sorunu nedir?
 
  Oyla
SON GELİŞMELER
Bu Alana Reklam Verebilirsiniz