Bugün ne oldu?
Sandık Başına Giderken Bunlara Dikkat!
HaberlerYerel
13.32, 26/03/2024
Bu Alana Reklam Verebilirsiniz
Sandık Başına Giderken Bunlara Dikkat!
Bu bir tanıtımdır.
Türkiye, 31 Mart Pazar günü yerel yöneticilerini seçmek için sandık başına gidiyor. Oy kullanırken dikkat edilmesi gereken bazı önemli hususlar şunlardır:

 
1. Seçim hazırlıkları tamam mı?

İlçe seçim kurulları, seçim araç ve gereçlerini içeren malzemelerin hazırlıklarına bugün (25 Mart) başladı. 26 Mart Salı günü hazırlıkların tamamlanması planlanıyor. Seçim görevlilerine ilişkin eğitimlerin tamamlanması için ise Cuma günü (29 Mart) hedefleniyor. İl ve ilçe merkezi dışındaki bölgelerde ise ilçe seçim kurulları tarafından hazırlanan malzeme torbaları Cuma günü sandık kurulu başkanlarına teslim edilecek. İl-ilçe merkezlerinde bina sorumlusu bulunan yerlerde ise malzemeler, seçim günü olan 31 Mart'ta saat 05.00'te bina sorumlularına teslim edilecek. Tutuklu ve taksirli suçlardan ceza alan mahkumlarla ilgili listelerin Perşembe günü (28 Mart) kesinleşmesi bekleniyor.

  1. 2. Seçim yasakları ne zaman başlıyor?

Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) belirlediği takvime göre, 21 Mart'tan itibaren propaganda serbestliği ve bazı seçim yasakları başladı. 25 Mart’tan itibaren ise yazılı, sözlü ve görsel basın ve yayın araçları ile kamuoyu araştırmaları, anketler, tahminler, mini referandum gibi faaliyetlerle bir siyasi parti veya adayın lehinde veya aleyhinde, vatandaşın oyunu etkileyecek biçimde yayın yapılması yasaklandı. Seçim propagandası 30 Mart Cumartesi günü saat 18.00'de sona erecek, seçim yasakları ise 31 Mart Pazar günü saat 23.59'da kalkacak.

  1. 3. Oy verme işlemi ne zaman başlayacak ve ne zaman bitecek?

YSK, mevsim koşulları ve güneşin batış saati göz önünde bulundurularak, doğudaki 32 ilde oy verme saatini 1 saat erkene aldı. Doğu illeri dışında oy verme işlemi 08.00-17.00 saatlerinde gerçekleştirilecek.

  1. 4. Kim nerede oy kullanacak?

Çoğu vatandaşa seçmen kağıtları ulaştırılmış durumda. Ancak seçmen kağıdı eline geçmeyenler panik yapmamalı. Oy kullanma esnasında seçmen kağıdını yanında getirme zorunluluğu yok. Kim nerede ve hangi sandıktan oy kullanacağını YSK’nin internet sitesi, e-Devlet ya da YSK Mobil Uygulaması veya 444 9 975 numaralı YSK Çağrı Merkezi’nden öğrenebilir.

  1. 5. Oy kullanmaya giderken yanımıza ne almalıyız?

Vatandaşlar 31 Mart günü sandık başına giderken yanlarında T.C. kimlik numarasını içeren resmi herhangi bir belge bulundurması gerekmektedir. Yeni evlenen ve kimliğini değiştirmeyen kişiler evlilik cüzdanlarını göstererek oy kullanabilir.

  1. 6. Sandık başında yanımızda ne olmaması gerekiyor?

Oy kullanırken yanınızda cep telefonu, fotoğraf veya görüntü kaydedici, haberleşmeyi sağlayan cihazlar bulundurmak yasaktır. Bu cihazları oy kullanma salonundaki görevlilere teslim ederek oy kullanma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

  1. 7. Seçim esnasında kaç pusula verilecek?

Pazar günü gerçekleşecek mahalli idareler seçiminde vatandaşlara toplam 4 oy pusulası verilecek:

  • Beyaz pusula: Büyükşehir Belediye Başkanlığı
  • Turuncu pusula: İl Genel Meclisi üyeleri
  • Mavi pusula: Belediye Başkanları
  • Sarı pusula: Belediye Meclisi üyeliği

Yurt dışı seçmenler genel seçimlerde oy kullanabilirken, yerel seçimlerde oy kullanma hakları bulunmamaktadır.

 
 
Bu haber 178 defa incelenmiştir.

 
Habere Yorum Bırakın
Anket
  Düzce'nin en önemli sorunu nedir?
 
  Oyla
SON GELİŞMELER
Bu Alana Reklam Verebilirsiniz