Bugün ne oldu?
Tozlu Hava Geliyor
HaberlerYerel
16.57, 22/03/2024
Bu Alana Reklam Verebilirsiniz
Tozlu Hava Geliyor
Bu bir tanıtımdır.
Dokuz Eylül Üniversitesi'nden Prof. Dr. Doğan Yaşar, yaptığı açıklamada, Sahra Çölü'nden Türkiye'ye yoğun toz taşınımının beklenildiğini ifade etti.

İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü'nde öğretim üyesi ve iklim bilimci olan Prof. Dr. Doğan Yaşar, yaptığı meteorolojik değerlendirmeler doğrultusunda, mart ayının sonunda Sahra Çölü üzerinden Türkiye'ye toz taşınımının beklenildiğini açıkladı. 

"Tabakalı silikat" olarak adlandırılan bu tozlar, her yıl 2 milyar ton olarak çöllerden taşınarak doğayı gübreler. Prof. Dr. Yaşar'a göre, bu tozlar doğanın besin kaynağıdır. Çöllerden tozlar sürekli olarak gelir, ancak mart ayının sonundan nisan ayının son haftasına kadar yoğun bir taşınım görülür. Profesör, "Pazartesi ve salı günlerinden itibaren çok yoğun bir döneme giriyoruz. Ülkemize demir yüklü kırmızı renkli çöl tozlarının yoğun bir şekilde gelmesi bekleniyor. Bu, doğayı daha da canlandıracaktır" şeklinde konuştu.

Prof. Dr. Yaşar, çöl tozlarıyla birlikte ortaya çıkabilecek polen sorununa da dikkat çekerek, bir çam ağacının 12 milyar polen ürettiğini belirtti. Bu dönemde havada polenin yoğun miktarda arttığını vurgulayan Prof. Dr. Yaşar, bu durumun solunduğunda rahatsızlıklara neden olabileceğini söyledi. Özellikle astım gibi akciğer hastalıklarına sahip olan kişiler için bu durumun tehlikeli olduğunu ifade etti. Bu dönemde "bahar alerjisi" olarak adlandırılan semptomların ortaya çıkabileceğini söyleyen Prof. Dr. Yaşar, akciğer rahatsızlıkları olan kişilerin mutlaka 3 hafta boyunca, partikül tutucu maske takmaları gerektiğini belirtti. Bu tür maskeler bulunamıyorsa, normal maskelerin kullanılması gerektiğini ekledi.

Prof. Dr. Yaşar, çöl tozlarının havada aşırı yoğunlaşacağını hatırlatarak, bu dönemde kırmızı renkli tabakalı silikat nedeniyle araçların üzerinin çamura bulanacağını belirtti. Ancak, Prof. Dr. Yaşar, "Çöl tozları ne kadar fazla olursa, o kadar güzel. Tarımda verimlilik elde ederiz. Tarım için iyi ancak sağlık açısından da tehlikeli bir dönem, dikkat etmeli. Korkulacak bir şey yok" şeklinde konuştu. 
 
 
 
Bu haber 102 defa incelenmiştir.

 
Habere Yorum Bırakın
Anket
  Düzce'nin en önemli sorunu nedir?
 
  Oyla
SON GELİŞMELER
Bu Alana Reklam Verebilirsiniz