Bugün ne oldu?
Radyo Net ile Detay Programı
 
 
 
 
izlenme: 2314 
bir üst kategoriye çık
önceki röportaj
|
Ana SayfaFikir KöşesiVideo RöportajlarRadyo Net ile Detay Programı
Engin Özkoç: "CHP, oyunu %30'a çıkaracak"
“Erdem’le uyumlu çalıştım”

Canlı yayında “Mevcut Başkan Yaşar Erdem ve yönetimi ne kadar başarılı oldu?” sorusunu cevaplandıran Engin Özkoç şöyle konuştu:
“Milletvekili olmadan da, olduktan sonra da mevcut yönetimle uyumlu çalıştım. Bazıları çıkıp “Sayın Özkoç, il başkanı ile dolaşıyor, bu da Erdem’i destekliyor imajı yaratıyor dediler. Birincisi ben dolaşırken Yaşar Erdem henüz adaylığını açıklamamıştı, ikincisi, bir milletvekilinin il başkanıyla dolaşması kadar doğal bir şey olamaz. Ben “Yaşar Erdem ile çalışmaktan memnunum, bundan sonra da çalışmaktan memnun olurum” diye yönlendirme yapsaydım ayıp ederdim, Yaşar Erdem de “Biz buraya geldik, kongre var, ben de adayım, desteğinizi istiyorum” deseydi o da ayıp ederdi. Biz seçilmiş ilçe Başkanlarını tek tek dolaştık ve kongrenin nasıl yapılması gerektiği konusunda fikirlerini aldık. Ayrıca Sakarya’ya kongre için gelecek olan misafir vekillerin nasıl ağırlanacağını konuştuk o kadar”.

“Küskünlük olmaz, ama gönül kırıklığı olur”

“CHP kongresi sonrasında partide küskünlükler veya dargınlıklar olabilir mi?” şeklindeki soruyu cevaplandıran Milletvekili Özkoç, “CHP’de bölünmelere yol açacak bir durum olacağını sanmıyorum. Ama gönül kırıklığına düşen arkadaşlar olabilir. Bir yarış sözkonusu olduğunda kazananlarla kaybedenler arasında kırılganlık olabilir. Ben, kırılganlık yaşayacak kişilerin de bir parti mensubu olarak bu kırgınlığı en kısa zamanda bırakacağına inanıyorum”.

“Ufak hesaplarla kimse bir yere gelemez”

“CHP il kongresi gergin geçer mi?” sorusu üzerine Engin Özkoç, “Sanmıyorum, gerginlik olacağını düşünmüyorum. Gerginlik olması taraftarı da değilim. Bir muhalefet partisinin başarısız ve kavga içinde olması yarar değil, zarar getirir. Ufak hesaplarla kimse bir yere gelemez. Hem muhalefet, hem de iktidar tüm gücünü birbirlerine karşı gelmek için değil, ülke sorunlarının çözümü için kullanmalı” dedi.

“Teşkilatlar tembel değil, yetersiz”

Ecevit Keleş’in canlı yayında “CHP teşkilatları tembel, büro ve dedikodu siyaseti yapıyor” şeklindeki açıklamasını değerlendiren Özkoç, şunları söyledi:
“Büro siyaseti, siyasi partilerin tamamında olan bir şey. İnsanlarla iletişim kurmak için bürolar açılır. Ancak CHP’nin büro siyaseti yaptığını söylemek haksızlık olur. Eğer uzun süredir iktidar olamadıysanız CHP’ye mensup herkesin bunda payı vardır. Yeterince halka ulaşamadık. Bu konuda Keleş’e katılıyorum. Tembel değiller, ama yeterli de değiller. Kendi eksiklerimizi gidermek bizim elimizde”.

“Sakarya örgütüne haksızlık olur”

Keleş’in yine canlı yayında söylediği “CHP kendini halka sevdiremedi, toplumla iletişim kuramadı” sözüne yorum getiren Engin Özkoç, şöyle konuştu:
“Sakarya son seçimlerde 34 yıl sonra bir milletvekili çıkardı. Bir milletvekili çıkmasında mevcut yönetimin hiç payı yok demek doğru olmaz. Örgütlerin çalışkanlığını göz ardı etmek doğru olmaz. Kadın kollarımız seçimlerde 4500 eve girdi ve o evlerde CHP politikalarını anlattı. Gençler de ev ev dolaştı. Ben vekil olduğumda 14 bin eve ulaşmışlardı. Sakarya’nın oyunu en çok arttıran iller arasına girdiğini gözardı etmek haksızlık olur. Birilerini yok ederek, karalayarak ve arkasından konuşup, aşağılayarak politika yapmak doğru değil. Biz birilerini var etmek zorundayız. Birileri bizim insanlarımızı küçük düşürüyorsa, ona da karşı geliriz.

“CHP’li adaya bunu söylemek yakışmaz”

Ecevit Keleş’in “CHP birilerinin kuyruğunda siyaset yapıyor” sözünü eleştiren Milletvekili Özkoç, “CHPli bir adaya bunu söylemek yakışmaz. CHP’nin önemli projeleri var. CHP birilerinin kuyruğunda siyaset yapmaz. CHP halen ülke ve dünyanın gündeminde. Herhangi birine bile yakıştıramadığımız bu sözü partimize mensup birine hiç yakıştıramadım”.

“Şeffaflık yoksa ve para gitmiyorsa gereği yapılır”

Canlı yayında Ecevit Keleş’in il örgütüne genel merkezden paralar ilçe teşkilatlarına gitmiyor” şeklindeki açıklamasını değerlendiren Özkoç, şöyle konuştu:
“Böyle bir yaklaşım ve söylemi doğru bulmam. Böyle bir iddia varsa, müfettişler gelir, inceler, gereği de yapılır. Ama bugüne kadar böyle bir şey olmadı, gerek duyulacak bir durum yaşanmadı. Rakamlar bundan sonra da şeffafça açıklanacaktır, delegeler ibraz etmezse mevcut yönetim aday olamaz, denetleme doğal olarak yapılacaktır. Bugün siz kendi partinize mensup birine bunu söylerseniz, yarın siz başa geldiğinizde size de aynısını söylemenin yolunu açmış olursunuz”.

“Ayrı bina şart”

Milletvekili Özkoç, programda, Ecevit Keleş’in “Seçilirsem il örgütüne başka, Adapazarı ilçe örgütüne başka, kadın ve gençlik kollarına başka binalar açacağım” sözünün hatırlatılması üzerine  “Sayın Keleş doğru söylüyor. Daha büyük binalara ihtiyaç var. Keşke partinin gücü yetse de, yapsak..Ama maalesef işadamları ve sanayicilerden destek almıyoruz. Sayın Keleş seçilirse ve bunu sağlarsa güzel olur”şeklinde konuştu.

“Milletvekili adaylığı etik ve gayet normal”

Keleş’in “İl başkanı olsam da, olmasam da milletvekili adayıyım” şeklindeki sözünü değerlendiren Özkoç, “Bir il başkan adayının seçilse de, seçilmese de milletvekilliğine aday olması bana göre etiktir. Çünkü CHP’nin üyeleri her yere aday olabilir. Sayın Keleş de il başkan adayı olur, kazanamayabilir, isterse gider vekil adayı olur. Bu gayet normaldir. Kendisini doğru ifade eder ve halk da onu desteklerse milletvekili seçilir. Onun bir başka yere aday olması kendisini küçük düşürmez, aksine gücünü ve iddiasını temsil eder” şeklinde konuştu.

“CHP oyunu %30’a çıkaracak”

Canlı yayında, CHP’nin yerel seçimlerde oylarını %30’a çıkaracağını öne süren CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, “Buna sadece bir kişinin gücü yetmez, hepimizin ortak gücü gerekir. Hepimiz el ele vereceğiz, birbirimizi yok etmeden, aksine var ederek partimizi büyüteceğiz” dedi.
Bir soru üzerine CHP’nin 2014’te yapılacak olan yerel seçimlerindeki hedefini de açıklayan Milletvekili Özkoç, “CHP yerel yönetimlerde genelden daha şanslı. Merkez ve ilçe Belediyelerinin büyük bölümünü alma gayreti göstereceğiz. Halkla iç içe olacağız. Başarılı olacağımıza inanıyorum”şeklinde konuştu.
 
 
 
 
Eklenme Tarihi: 28/04/2012
 
 
 
geri dön
sayfa başı
röportajlar
yazdır
Haberler
tavsiye et
önceki röportaj
|
Röportaja Yorum Bırakın
  SON EKLENEN RÖPORTAJLAR
Şehzade Osmanoğlu'nun unutamadığı hatıra!
Şehzade Osmanoğlu'nun unutamadığı hatıra!
08-07-2014
 
 
tüm röportajlar