Bugün ne oldu?
  Murat TAŞTEPE  
 
 
  Fikir Köşesi
  Tüm Yazılar
  Tüm Yazarlar
  Yazarın Tüm Yazıları
  Tüm Şiirler
  Yazarın Özgeçmişi
 
Vitrin Biz
 
  Tuşların Arkasındaki Yabancı T...
  Tuşların Arkasındaki Yabancı Tehlike ...
  Yazının Devamı »
 
  Erken Seçimde Dengeler Değişme...
  1 Kasım erken seçimlerinde siyasi dengelerin çok fazla değişikliğe uğrayacağını düşünmek v...
  Yazının Devamı »
 
  1 Kasım’da istikrar Kazansın…
  Türkiye siyasi tarihinde ilk kez seçim tekrarı yaşayacak ve 1 Kasım Tarihinde yeniden seçi...
  Yazının Devamı »
 
 
 
 
izlenme: 2259 
|
Amerika'nın İzin Verdiği Kadar "ONE MİNUTE"
İSRAİL 14 Mayıs 1948 günü bağımsızlığını ilan edince şuan ki gibi herkes İsrail i kınamıyordu. Tabi bunun öncesi de var. 1903' e kadar Filistin Osmanlı toprakları, fakat 1903 te gerçekleşen 1. Siyonizm Harekatı ile 40.000 ve daha sonrasında 25.000 göç ile artık Filistin İngiliz Mandası olmustur. Yani Osmanlı bir parçasını daha kaybetmiştir. 

Peki kime kaybetmiştir. İngilizlere mi ? Yahudilere mi ?

Siyonizm Harekatları başarılı olmuştu. Araplar her ne kadar karşı çıksada o zamanlar sonunda kabul edeceklerdi. Çünkü çıkarları tüm ülkeler gibi onu gerektirecekti. 

İsrail 2 bin yıldır  kurulan ilk Yahudi Devletiydi. Tel Aviv’de 14 Mayıs 1948’de ilan edildi. Karar, son İngiltire birliklerinin bölgeyi terk ettikleri ertesi gün yürürlüğe girdi. Filistinliler 15 Mayıs gününü “El Nakba” diye anarlar. Yani “Felaket Günü”.

NEREDE BÜYÜKLER ? 

Büyüklere sırasıyla bakalım isterseniz;

ALMANYA
 
Almanya Filistin i tanımadığı için olaylara daha acımasız yaklaşıyor. Birde tecrübenin ve başarının vermiş olduğu özgüven var. Dünyada savaş varsa, dünyanın neresinde olursa olsun, Almanya son sözü söylemeden savaşın galibi belirlenmez. Bu yüzden Almanya strateji ve çıkarlar açısından en avantajlı olan ülkedir. Almanya için zaten orası İsrail toprağı...

RUSYA
 
Rusya Medvedev’le birlikte Filistin'i tanıyan 173 ülke arasına girdi. Rusya için önemli olan, ABD nin hangi safta yer aldığıdır. Rusya bu yüzden, her zaman karşı safta yer almıştır. Ama bu sefer, olay farklı boyutlara taşındı. Rusya'da kararsız kalıp ne yapacağını şaşırmış duruma geldi. Zaten Rusya, ABD ile aynı safta yer almamak için, Filistin'i tanımıştır. Rusya'nın bu aşamada sessiz kalmasının tek bir nedeni var! Her ne kadar ABD ile aynı safta yer almasa da Rusya asla kaybedenin yanında olmaz.

ABD
 
ABD için işlerin yürümemesi veya yavaş ilerlemesi, iki Devlet Başkanının farklı politikalar ve tutumlar izlemesindendir. Ama değişmiyen tek durum, ABD nin Filistin i tanımaması. Zaten Amerika nın İsrail'e karşı safta yer alması mümkün olmayan birşey. Çünkü ABD için, İsrail büyüyen bir dünya gücü. Bu dünya gücünü yanına, hatta himayesine alma gayreti içerisinde olmuştur. Filistin'e karşı acımasız açıklamalar yapmıyor ama İsrail’e karşı tetikleyici açıklamalar yapmaktan da geri kalmıyor. Dediğim gibi ABD'ye göre, İsrail Kendi Topraklarının mücadelesini veriyor. Birde dünya gündeminin sürekli değişmesi, her zaman Amerika nın işine yaramıştır.  Bu yüzden ABD seyirci kalmayı tercih etti fakat...... İSRAİL tribününden.

BÜYÜKLER BURDA KÜÇÜKLER NEREDE

MISIR
 
Mısır ın Hamastan daha çok sesi çıkıyor. Ateşkes masasına oturan veya oturduğunu sanan Mısır iç sorunlarından sonra kendini saf arayışı içerisinde buldu.  Ama bu tutumu sergilemesindeki amaç, Filistin de yaşanan katliam değil, Mısır'ın kendi çıkarlarıdır. Neden bu kadar sert tutumla yaklaştığımı merak etmiş olabilirsiniz, hemen açıklık getireyim. Eğer Filistin deki katliamı görseydiniz, Filistini tanır ve aynı safta yer alırdınız. Filistin Devletini tanımayan tek İslam ülkesi, Mısır'dır.

Geri kalan küçükler kendi içlerisinde yaşam mücadelesi vermekten, başkalarını düşünemez duruma geldiler. Bu duruma gelmesinin asıl nedeni ABD

SİZCE AYNAYA BAKMA ZAMANI GELMEDİ Mİ ?  
 
TÜRKİYE

Türkiye, yıllardır ABD ye bu kadar yakın olduktan sonra, kolay kolay ABD'nin karşı safında yer alamaz. Bizim yaptığımız, her zamanki gibi durumu dengelemeye çalışmak. Baktığımızda Filistin'e en çok üzülen biziz, ama diğer taraftan baktığımızda ise, bir tane yardımımız bulunmamaktadır. (En son cuma namazı sonrası Diyanet İşlerinin emriyle toplanan yardımları saymaz isek.)
 
Tabi Filistin niyetiyle yardım ettik, bakalım nereye gidecek!
 
Bir de 4 sene önce, sonuca ulaşamadığımız yardımı gerçekleştiremediğimiz Mavi Marmara Yardım Gemisi. Adından da anladığımız gibi yardım gemisi, ama durum tersine döndü. Yardım etmeye giderken, derin sularda yardım edilecek duruma düştük ve o sularda kendi canlarımızı kaybettik.

Dünya basını önünde, Hem Filistin'e hem de ABD'ye vereceğimiz cevap hazırdı...
 
ABD ye verdiğimiz cevap; "Yardım etmedim. Zaten böyle bir durum olacağından haberdardık.
 
Filistin e verdiğimiz cevap; "Kardeşim, sende Müslümansın, bende. Senin en yakın dostun bizleriz. Yardım etmek istedik, yanında olmak istedik, ama Katil İsrail benim canımıda yaktı, canlarımı  da aldı" deyip, mağdur edebiyatı yaptık.

Ve kendi canlarımızın hesabını sırf ABD izin vermediği için, zamanı değil dediği için, biz bunun hesabını İsrail'e 1,5 sene sonra sormak istedik. O soru tam olarak ABD'nin izin verdiği kadar ONE MİNUTE oldu.

Türklerin daha hesabı sorulmayan canları ve şehitleri var.  2 sene önce Üç İsrail Ajanının bizim topraklarımızda, bizim polisimize düzenlediği süikastten bahsediyorum. Hatay'da devriye atan polisimize silah dogrultan şeref yoksunu insanlara biz birşey diyemeden, hesap soramadan, hakettiği cevabı veremeden, Başbakanımız'ın tabiriyle, "TIPIŞ TIPIŞ" gittik, Ajanları İncirlik Amerikan üssüne teslim ettik.

Bunlar sadece iki tanesi... Bunun gibi irili ufaklı birçok neden sayabilirim ve sayabiliriz... Fakat bunlar canımızı yakanlar, unutmadıklarımız, unutamadıklarımız ve hesabını Ahirete bırakmış olduklarımız.

Bizim halkımız kan ağlıyor aslında... Ama çoğu insanımız kendi gözyaşlarını akıtmıyor. Bazı vekillerin akıttığı gözyaşlarının aynısını, insanımız kendi evinde, cevresinde akıtıyor... Yani "timsah" gözyaşları. 
 
İnşallah en kısa zamanda, insanımızın elini, kendi vicdanına koycağını umuyorum.
 
Milliyetçiliğin , Müslümanlığın , Kardeşliğin ve  İnancın, öyle Coca Cola almamakla,  televizyon karşısında İsrail'e küfür etmekle olmadığını anlamak lazım ve insanımıza  anlatmak lazım.
 
Türkiye Dünya siyasetinde Venezuela kadar söz sahibi olmadı. Sosyal medyayada paylaşılan israil markalarını kullanmamak için uyarılarda bulunuluyor. '' Coca Cola almıyoruz, Nescafe almıyoruz ... ''  , o halde Devlet yetkilileri neden Venezuela gibi İsrail ile ticari ilişkileri kesmiyor.  Halkımız, Milletvekillerimiz, İsrail Elçiliklerinin önünde eylem yapmak yerine, neden Meclisin önüne gidip, kendi hükümetinin tutumunu eleştirmiyor?
 
Madem bu kadar milliyetçiyiz, madem bu kadar müslümanız, madem bu kadar inançlıyız ve son olarak da madem bu kadar kararlıyız neyi bekliyoruz,
 
İsrail ile ticari ilişkilerimizi kesmek ve bitirmek için ?
 
 
Eklenme Tarihi: 19/07/2014
 
 
Yazılarla ilgili tüm hukuki sorumluluk yazıyı yazan kişiye aittir.
 
 
geri dön
Haberler
sayfa başı
Haberler
tüm yazılar
Haberler
yazdır
Haberler
tavsiye et
|
Yazıya Yorum Bırakın
  En azından şu kadarını yapabilirdik; Verilen cesaret ödülünü, Müslümanlardan sayılarının az olmasına rağmen, Yahudilerin Müslümanları karşısına alabilme cesaretinden ötürü kendisine geri iade edebilirdik.  
 
Arslan, 23/07/2014  
 


  SON EKLENEN YAZILAR
Fındıkta Kötü Gidişatın Nedenleri 21/09/2017
Tuşların Arkasındaki Yabancı Tehlike 02/10/2016
Düzce Ticaret Sanayi ve Komedi Odası 26/09/2016
Erken Seçimde Dengeler Değişmez! 01/10/2015
1 Kasım’da istikrar Kazansın… 19/09/2015
Aşk Herşeyi Affeder mi? 12/05/2015
Madde Bağımlılığı ve Aile Dinamiği 07/11/2014
Her Türk Asker Mi Doğar? Cinsiyet Rollerinin Militarizasyonuna Hayır! 24/09/2014
Benim Duygularım 14/08/2014
Düzce'de Sosyal Hayat Ölmek Üzere 26/07/2014
26/07/2014 24/07/2014
25/07/2014 24/07/2014
24/07/2014 22/07/2014
23/07/2014 22/07/2014
22/07/2014 21/07/2014
21/07/2014 21/07/2014
20/07/2014 21/07/2014
19/07/2014 21/07/2014
Amerika'nın İzin Verdiği Kadar "ONE MİNUTE" 19/07/2014
18/07/2014 17/07/2014
 
 
tüm yazılar