Bugün ne oldu?
  Mafil TAVLİ;
  Fındıkta Kötü Gidişatın Ned...
 
Dedem fındık bahçesine öküz arabası ile gidiyordu ben traktör ile, dedem fındık altını tırpan ile biçiyordu ben tırpan motoru ile biçiyorum....
  oku
  tüm yazarlarımız için tıklayınız
 
Fikir Köşesi
 
Kıssadan Hisseler
 
Köşe Yazıları
 
Röportajlar
 
Güzel Türkçemiz
 
Tüm Şiirler
 
Tarihi Konular
 
 
izlenme: 1455 
bir üst kategoriye çık
|
Ömürden Giden Bir Yıla Daha Sevinmek : YILBAŞI KUTLAMAK 29/12/2014
Fikir KöşesiFıkıh Köşesi
Ömürden Giden Bir Yıla Daha Sevinmek : YILBAŞI KUTLAMAK
Lonca Doğalgaz

YILBAŞI KUTLAMAK

Değerli dostlarım eskiden beri doğum günü kutlamalarına ve yılbaşı kutlamalarına karşı müthiş bir allerjim var. Bir türlü anlayamıyorum. Çocukların doğum gününü kutlamalarını az çok anlıyorum da yetişkinlerinkini hiç anlayamıyorum. Malum çocuklar bir an önce büyümek ister. bu nedenle bir yaş daha yaşlanmak onlar için güzelde , yetişkinler nasıl olur da bir sene daha yaşlandıklarına sevinirler.Hayret ediyorum. Kardeşim sen ölüme bir adım  daha  yaklaştığını görüp üzülmen gerekmez mi? Mesela bu yılbaşı geldi. 2014 yılı bitti. Eyvah ömrümden bir yıl daha gitti. 1 yıl daha yaşlandım. Ölüme bir adım daha yaklaştım. Eyvah 2014 de ibadetlerimi yapmadım,her günahı işledim, kul hakkı çok yedim. Günahlarım birikti. Çok hatalar yaptım, çok yanlışlar yaptım.Diyerek Tevbe etmem,nadim olmam,pişman olmam gerekmez mi? Ellerimi açıp uzun uzun dua etmem gerekmez mi? tevbe istiğfar etmem gerekmez mi? Ağlamam,üzülmem,ibadet etmem gerekmez mi? 2014 te yaptığım hataları yapmamaya karar vermem gerekmez mi? Maddi manevi muhasebemi yapıp dünyalık ve ahiretlik ne kazandım, ne kaybettim bunun muhasebesini yapmam gerekmez mi ?

 

Acaba 2015 yılı nasıl geçecek kim ölecek kim kalacak, acaba 2016 yı görebilecek miyim? Acaba hasta olacak mıyım, acaba ben veya yakınlarımdan biri sakat kalacak mı? Acaba yakınlarımdan kim ölecek kim kalacak. 2015 te acaba sağlığımı,huzurumu,yuvamı,imanımı,evliliğimi,evimi yurdumu koruyabilecek miyim? Acaba sel,deprem,yangın gibi bir felaketle karşılacak mıyım.Acaba hastaneye,hapse veya sürgüne gidecek miyim. Bütün bunları düşünüp Allaha dua etmemiz gerekmez mi? Sabaha kadar secdeye kapılıp ağlamamız 2014 yılında yaptığım günahların affedilemesi için ve 2015 yılının benim için ve yakınlarım için hayırlı geçmesi için dua etmemiz gerekmez mi? Mezbahaneye gidip bakınız hayvanın biri kesiliyor. sırada  bekleyen hayvan az sonra sıranın ona geleceğini anlıyor.Ve ağlıyor evet gözünden yaş geliyor. mezbahaneye gidenler çok iyi bilir.Peki hayvan bile ölümün yaklaştığını anlarken bizler nasıl oluyor da ölüme yaklaştığımız yılbaşında, üzüleceğimize vur patlasın çal oynasın gelsin içkiler,gelsin hindiler,gelsin zina ve fuhuş sabaha kadar eğleniyoruz? Bu akıl işimi Allah aşkına söyleyin bana, peki sabaha çıkmaya garantin var mı? yok yılbaşı sabahı selalar okunmayacak mı? o gece ölen olmayacak mı? Aman kardeşlerim aklımızı başımıza alalım. şu yılbaşını kutlamayalım ve kutlanmasına müsaade etmeyelim.  

 
Düzce Rehberim Hata Raporlama: İçerikle İlgili Bir Hata Varsa Lütfen Raporlayın!
 
geri dön
sayfa başı
tüm konular
yazdır
tavsiye et
|
Yorum Bırakın
  SON EKLENENLER
İslamda Komşu İrfan AKDOĞAN  
İslamda Yemin İrfan AKDOĞAN  
Rızkı Veren Allah'tır İrfan AKDOĞAN  
İslamda Vicdan İrfan Akdoğan  
Dilenmek Haramdır İrfan Akdoğan  
İslamda Çalışmak İrfan Akdoğan  
Arkadaş, Arkadaşlık İrfan Akdoğan  
Borç Vermenin Fazileti İrfan Akdoğan  
Helalleşmeden Ölme İrfan AKDOĞAN  
Hüsnü Zan (İyiye Yorumlama) & Sui Zan (Kötüye Yorumlama) İrfan AKDOĞAN  
Gerekçesi Ne Olursa Olsun Terör ve İslam Yan Yana Olamaz İrfan AKDOĞAN  
İslamda Beddua İrfan AKDOĞAN  
Peygamberimizin Veda Hutbesi İrfan AKDOĞAN  
İnsanlarla Alay Etmek, Allah ile Alay Etmektir İrfan AKDOĞAN  
Kadir Gecesi ve Önemi İrfan AKDOĞAN  
Dedikodu Büyük Günahtır İrfan AKDOĞAN  
İslamda Merhamet İrfan AKDOĞAN  
Dargınları Barıştırmak Farzdır İrfan AKDOĞAN  
İslamda Tövbe İrfan AKDOĞAN  
Ana Baba Hakkı İrfan AKDOĞAN  
 
 
tümü