Bugün ne oldu?
Arap Baharı Düzce'yi Fena Çarptı!
HaberlerYerel
17.09, 06/08/2014
Bu Alana Reklam Verebilirsiniz
Arap Baharı Düzce'yi Fena Çarptı!
Bu bir tanıtımdır.

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Düzce'ye yerleşen Suriyeli Sığınmacılar, Düzce'de kendi ticaret hanelerini açmaya başladılar. Her köşe başında Arapça konuluşulur oldu... Kendi memleketimizde yabancı gibi yaşamaya başladık...

 

Ülkelerindeki iç karışıklıktan kaçarak Düzce'ye sığınan ve sayıları her geçen gün artan Irak ve Suriyeli sığınmacılar, Düzce'de kendi ticaret hanelerini açmaya başladı. Düzce'de, kendi ülkelerinden  rahat bir şekilde yaşamlarını sürdüren Irak ve Suriyeli sığınmacılar, Düzce halkının huzurunu bozuyor. 

Iraklı bir sığınmacı tarafından 6 ay önce   İstanbul Caddesi üzerinde açılan "Bağdat Cafe" isimli bir kafeterya sadece Iraklı ve Suriyeli mültecilere hizmet veriyor. Kafenin tabelasının da Arapça yazılması, Düzce halkının tepkisine yol açıyor.. Durumdan rahatsız olan Düzceli vatandaşlar, "Kendi ülkemizde yabancılaştık" derken, Irak ve Suriye vatandaşlarının Düzce'de ticarethane açmasına izin veren yetkililere tepkiler büyüyor. 

 

Özellikle akşam saatlerinde Düzce'nin en işlek caddelerini mesken tutan Suriyeli vatandaşlarda Düzce halkına  büyük rahatsızlık vermeye başladı. "Onlar Düzce'ye geldi, bizim huzurumuz bozuldu" diyen Düzceli vatandaşlar, bir türlü kontrol altına alınmayan Suriyeli sığınmacılar ile ilgili bir önlem alınmasını istiyor. Suriyeliler'in oturdukları evlerinin kiraları devlet tarafından ödenmesi nedeniyle, Düzce'de kiralık emlak fiyatlarının artmasınada tepki gösteren vatandaşlar, Düzce'de dar gelirli ve işsiz binlerce insan bulunmasına rağmen, devletin sadece Suriye vatandaşlarına ayrıcalık tanımasına da bir anlam veremediklerini belirtiyorlar...

 

duzcerehberim.com / Savaş ARI 

 
 
Bu haber 4522 defa incelenmiştir.

Habere Yorum Bırakın
  herkes kafasına göre konusuyo bu ...... yuzunden ev bulamaz hale geldik kiralık evler costu eve lazım olan camıye haramdır ulen benım memleketimde ev kırasını odeyemeyen insanlar var elin suriyelisi gelsin ağalar paşalar gibi pekı bizim dallama hükümet napıyo ulan o kadar türkmen katledildi asıl kardesimiz onlar onlara kucak acalım ........ luzumu yok  
 
murat öztürk, 07/08/2014  
 

  1 yildir acik orasi yenimi aklina geldi  
 
abdurrahman, 07/08/2014  
 

  Ben kendi açımdan değerlendiriyorum bu olayı bir kafe açılmış ismi arapça hep müşterisi suriye ve ıraklı devlet oturdukları evlerin kiralarını ödüyormuş, bunların içinde suç işleyen varsa kayırmadan cezalarını çeksinler fakat Düzcede bulunma sebepleri sadece canlarını güvence altına alıp ailesiyle güven içinde yaşamak olanları da unutmayalım Düzce de bundan rahatsız olanlar bir kere ellerini başının arasına alsınlar ve kendi atalarının nereden ne şekilde geldiklerini bir sorgulasınlar derim. Düzcede yetmişikibuçuk millet var deriz ve bunların çoğu aynı durumda geldiler ben Abhazım keşke benim atalarım geldiklerinde onlarıda karşılayan onlara da barınma sağlayan aş veren sağlıklarıyla ilgilenen bir güçlü devlet olabilseydi atalarım Samsunda Trabzonda kamplarında açlık ve hastalıktan kırılmasaydılar bu göçü 90 harbinde karadenizli kardeşlerimizde yaşadı mahacır ardeşlerimiz de 400 yıl önce ballıca,tunasköyü,içmeler,paşakonağında yaşayan kürt kardeşlerimizde yaşadılar ben şahsen suriyeli kardeşlerimizden iyi niyetli olan sadece yaşamlarını güvende hissederek yaşamaya çalışan misafirlerimizden hiç rahatsız değilim.  
 
ömer DEMİRKAP, 07/08/2014  
 

  Toplam 150 kişi varmiş duzce de arap.resmi açiklama.sokaklar arap dolu.kim kimi neden kandiriyorsa.şuan da iyi Günlerimiz .devlet bunlardan destegini çekince asil dertler o zaman çıkacak.  
 
özlem, 06/08/2014  
 

  Toplam 150 kişi varmiş duzce de arap.resmi açiklama.sokaklar arap dolu.kim kimi neden kandiriyorsa.şuan da iyi Günlerimiz .devlet bunlardan destegini çekince asil dertler o zaman çıkacak.  
 
özlem, 06/08/2014  
 

  MRB.ÖNCELİKLE SİZİN HABERCİLİK ANLAYISINIZ ESKİLERDE KALDI.BU KAFAYI ARTIK DEĞİŞTİRİN.ÇATIŞMA ORTAMI YARATIP HABERCİLİK YAPMAK SİZİ ACİZ GÖSTERMEKTEN BAŞKA HİÇ BİR HALTA YARAMAZ.AMACINIZ O EZİLMİŞ HALKI YOK ETMEKMİ UCUZ BEYİNLİ İNSANLARI ONLARIN ÜSTÜNEMİ KIŞKIRTMAK. YOKSA SEÇİM ÖNCE BELKİ BİR ÜMİT BU VATANDAŞLARI BURALARA GETİREN BAŞBAKANIMI ZEDELEMEK.. :):) BU KADARMI CAHİLSİNİZ....BUKADARMI ACİZSİNİZ :):)  
 
YAKUP, 06/08/2014  
 

  ... bu memleketteki tabelaların % 80 i İngilizce arapça tabeladanmı rahatsız oldunuz? Mekan açmalarından neden rahatsız oluyorsunuz ki?ırkçımısınız?Türkler İngiltere ve Almanyada yüzlerce mekan açtılar kimse çıkıp bir şey demiyorda biz neden sıkıntı yapıyoruz anlamadım.Bir türlü demokratikleşemedik gitti.  
 
Halit Şahin, 06/08/2014  
 

  adamların dili Arapca.. Türkcemi konuşacaklardı.. Beyler Düzceliler şu an bir ENSAR dır. Sizlere yüklenen bu kutsal görevi kötüye kullanmayın..Peygamberimiz Mekke den Medineye Hicret ettiğinde Medine halkına verilen görev şimdi Düzcelilerin omuzlarındadır.. Meselelere GÜZEL BAKABİLİRSEK ALAHIN RAHMETİ BİZE YETER. Akıllı insan ALLAH ın GAZABI ndan uzak kalabilendir...  
 
ali kurt, 06/08/2014  
 


Anket
  Düzce'nin en önemli sorunu nedir?
 
  Oyla
SON GELİŞMELER
Bu Alana Reklam Verebilirsiniz